"نگاه زن" منعکس کنندۀ نگاهی نو  زنان افغان                           .

"اوا براون" در میان تیغه های برندۀ عشق و سیاست

مریم نصر


اوا براون دختر نجیب و زیبایی بود که در روز 6 فبروری سال 1912 در شهر مزدحم مونیخ متولد شد او عاشق آلمان و حزب نازی بود این باعث شده بود  هنگامی که هیتلر رهبر حزب  به عکاسخانه ای که او در آن کار می کرد می آمد همه تلاش خود را می نمود تا بهترین و زیباترین عکس ممکن را از او بگیرد او می خواست در خطوط چهره آدولف هیتلر قدرت آلمان و عشق به سرزمینش که پس از جنگ جهانی اول دچار بحران و هزار مصیبت دیگر بود و مجبور بود طبق عهد نامه ورسای خراج به انگلیس و فرانسه بپردازد را نشان دهد او در هیتلر این توان را می دید که او می تواند کشورش را نجات بخشد . با این که هیتلر هنوز تذکرۀ آلمانی نداشت او شیفته این مرد اتریشی شده بود .

 

در سال 1932 هیتلر تذکرۀ آلمانی گرفت و به تابعیت آلمان درآمد آلمانی که به خاطر آن پانزده سال قبل در جنگ جهانی اول در در جبهه فرانسه به مدت یک سال زخمی شد .
همان سال هیتلر هنگامی که اوا براون فقط 20 سال داشت از او خواست که با هم زندگی کنند. این در حالی بود که هیتلر در آن زمان 43 سال داشت .

اوا  با وجود مخالفت پدرش "فریدریش براون" پیشنهاد آدولف هیتلر را عاشقانه پذیرفت و از آن پس تا آخرین لحظه عمر در کنار او زندگی کرد.
یک سال بعد در جنوری 1933 هیتلر پس از پیروزی در انتخابات به صدر اعظمی رسید و کابینه خود را با همکاری حزب دست راستی آلمان تشکیل داد. پس از اندکی با مرگ هیندنبورگ رئیس جمهور آلمان شد .
گرمای عشق اوا براون قلب زخمی هیتلر از عشق ناکام گذشته ژلی روبال ، گرمایی دوباره بخشید او تواناست دوباره استواری و اقتدار سیاسی و مبارزاتی خویش را بدست بیاورد .

هیتلر پس از به قدرت رسیدن هرگز اوا براون رادر امور دولتی و سیاست دخالت نمی داد و به ندرت در مراسم او را به همراه خود می‌برد و عملا" اوا" در سایه هیتلر زندگی می کرد.

اوا براون اغلب به اسکی و یا دوختن لباس برای عشقش می پرداخت و پناه آخر آدولف بود . این مسیر را تا آخرین لحظه عمر ادامه داد .

 در هنگامی که سقوط برلین نزدیک شده بود، هیتلر مایل نبود اوا براون را به همراه خود به پناهگاه زیر زمینی ببرد، اما اوا اصرار کرد که می خواهد در کنار او بمیرد.

اوا 13 سال همسر غیر رسمی هیتلر بود .هیتلر  در روز 29 اپریل سال 1945 در مراسمی ساده که در پناهگاه زیر زمینی و با حضور تعداد اندکی از جمله جوزف گوبلز ، وزیر تبلیغات آلمان نازی و همسرش برگزارشد‌ ، به طور رسمی با اوا براون ازدواج کرد و روز بعد هر دو خودکشی کردند و اجساد آنان را در کنار هم آتش زدند تا به دست عساکر شوروی نیفتند. با وجود این ، عساکر شوروی بقایای اجساد نیمه سوخته آنها را به دست آوردند.

در روز 30 اپریل سال 1945 که پناهگاه هیتلر در شهر برلین از نزدیک زیر آتش ارتش سرخ بود، هیتلر با تفنگچه خود خودکشی کرد و" اوا" در همان لحظه با خوردن تابلیت سیانور روح عشقش را یک لحظه هم تنها نگذاشت  گوبلز وزیر فرهنگ رژیم نازی طبق وصیت هیتلر پس از مردن آن دو ،  اجساد آنها را در چقوری که از پرتاب بمب های متفقین پدید آمده بود  آنها را با دیزل سوزاند و سپس خود همسر و فرزندانش به شکل دسته جمعی خودکشی کردند .

اوا براون هنگام مرگ فقط 33 سال داشت  او فقط مدت 24 ساعت همسر رسمی عشقش بود.

نام اوا براون زنی که تنها 24  ساعت همسر قانونی آدولف هیتلر بود در کنار نام او در تاریخ ثبت شد . اوا براون دختری بود که همه وجودش برای تعالی آلمان در تب و تاب قرار داشت.. اوا براون ستایشگر کشورش بود و در این راه تا آخر راه را پیمود و برای همین امروز محبوب صدها میلیون آدم میهن میهن پرست در سرتاسر جهان است .

چند نکته دیگر از زندگی اوا براون :

نام کامل او " اوا آنا پائولا براون " است .

اوا به درس خواندن علاقه ای نداشت  چون کتابهای تحصیلی شان را سراسر توهین به تاریخ کشورش می دید ( کتابهای درسی مردم آلمان توسط کشورهای پیروز جنگ جهانی اول نوشته شده بود ) و نهایتا در سال ۱۹۲۹ مکتب را ترک کرد. پدرش به این مساله واکنش شدیدی نشان داد و در خانه مقررات سختی به اجرا می گذاشت.
تنگنای مالی باعث شد اوا براون در یکی از عکاسخانه های مشهور به نام هوفمن مشغول به کار گردد و در این عکاسخانه اوا برای اولین بار با آدولف ملاقات می کند.
پدرش معلم و مادرش خانه دار بود. پدرش فردریش فریتز براون و مادرش فرانزیسکا فانی کرانبرگر از خانواده های محترم ساکن منطقه باواریا بودند .
اوا براون دو خواهر دیگر بنامهای ایلزه و مارگارت داشت و فرزند دوم به حساب می آمد .
پدر اوا همیشه در آرزوی داشتن یک پسر بود و قبل از تولد او نام پسرش را رودلف انتخاب کرده بود .زندگی پنج نفره آنها بسختی اداره می شد اما پس از مدتی با ارثیه ای که از طرف یکی از اقوام به آنها تعلق گرفت صاحب زندگی نسبتا مرفهی شدند .

 

 

 

 

            روایت ازدواج 30 ساعته «آدولف هیتلر و اوا براون»

کتاب  - «اوا براون» دختر ۱۷ ساله‌ زیبایی بود که بیش از سیاست، به مود، سفر و عکاسی علاقه داشت و برای رسیدن به جایگاه یکی از وفاداران هیتلر زحمات زیادی متحمل شد.

«اوا براون» در تاریخ آلمان بیشتر به عنوان معشوقه‌ هیتلر شناخته شده تا همسر قانونی‌اش. واقعیت این است که اوا، وقتی در ۳۰ اپریل سال ۱۹۴۵ به استقبال مرگ رفت،‌ «اوا هیتلر» نام داشت.

این ازدواج بیش از ۳۰ ساعت به طول نیانجامید، هر چند «آدولف و اوا» تا آن تاریخ بیش از ۱۶ سال با هم زندگی کرده‌ بودند. با این‌حال «آدولف و اوا» اغلب یکدیگر را، حداقل در حضور دیگران، با نام کوچک صدا نمی‌کردند. هیتلر برای اوا، رهبرم بود و اوا برای رهبر نازی‌ها، دوشیزه اوا. همین امر سبب شده که پژوهشگران این دوره از تاریخ‌ آلمان به این نتیجه برسند که رابطه‌ مشترک براون و هیتلر، چندان صمیمانه نبوده و از این رو اوا براون، نقش مهمی در زندگی یکی از سنگدل‌ترین قرن بازی نکرده است.

زمانی کتابی در آلمان به‌چاپ رسیده که می‌کوشید خلاف این تصور تاریخی را ثابت کند: این کتاب پژوهشی ۳۶۶ صفحه‌ای «اوا براون، زندگی با هیتلر» نام دارد و یکی از معروف‌ترین بیوگرافی‌نویسان آلمانی، هایکه گورتماکر (Heike Gortemaker)، آن را نوشته است. کتاب از لحظه‌ آشنایی این دو در اکتبر سال ۱۹۲۹ در یک دکان عکاسی در مونیخ آغاز می‌شود و ۱۶ سال بعد، با نمایش آخرین لحظات زندگی آنان، در ساعت 16 روز ۳۰ اپریل ۱۹۴۵ پایان می‌یابد.

هایکه گورتماکر می‌کوشد «رویدادهای خانوادگی و شخصی» این دو شخصیت را در این فاصله‌‌ زمانی بازسازی کند. بر اساس پژوهش‌های نویسنده، اوا براون، دختر ۱۷ ساله‌ زیبایی است که بیش از سیاست، به مود، سفر و عکاسی علاقه داشت و برای رسیدن به جایگاه یکی از وفاداران هیتلر زحمات زیادی متحمل شده است.

گورتماکر می‌نویسد: «اوا» در ابتدا بر این امر واقف بود که هیتلر هرگز تن به ازدواج نخواهد داد؛ نه با او نه با هیچ زن دیگری. این ناسیونال سوسیالیست می‌گفت که با آلمان عروسی کرده و حاضر نیست دوباره ازدواج کند، چون از انجام وظایف مهم و حیاتی برای کشورش باز می‌ماند.

هایکه گورتماکر، در کتاب «زندگی با هیتلر»  به این جنبه از زندگی مشترک این دو بهای چندانی نمی‌دهد و بیشتر به مسئله‌ نقش او در زندگی رهبر نازی‌ها می‌پردازد. پژوهش در این مورد، از آن‌جا که هیتلر پیش از دست زدن به خودکشی دستور داد، به‌ویژه تمام اسناد و مدارک مربوط به زندگی خصوصی‌اش از بین برده شود، امر دشواری است: «صدها نامه‌ای که اوا به دوستان، به ویژه به خواهرش نوشته بوده، نابود شده‌اند. همچنین هنوز کسی به وسایل شخصی و اموال و لوازم خصوصی «اوا براون» دسترسی پیدا نکرده است.

گورتماکر، برای جبران این کمبود به بازسازی تاریخی و سیاسی ستاد رهبری هیتلر در «اوبرتسالزبرگ» می‌پردازد، تا به وسیله آن به واقعیت رابطه‌ بین هیتلر و اوا نزدیک شود.

جایگاه خاص براون در زندگی هیتلر، با گذشت زمان و نزدیکی به پایان جنگ، به تدریج اهمیت بیشتری می‌یابد. برخی از تاریخ‌نویسان، علت این که هیتلر پیش از خودکشی و در آخرین لحظات زندگی مشترکشان با اوا براون ازدواج کرد، را ناشی از همین امر می‌دانند.

هایکه گورتماکر ضمن تأکید بر این نکته، در پایان کتاب خود نتیجه می‌گیرد: به این ترتیب، اوا براون به آرزوی دیرین خود رسید؛ نه تنها بر حسد و بخل حاکم بر آن محفل‌های خصوصی چیره شد، بلکه همچنین بر خواست هیتلر در مورد از بین‌بردن هرگونه نشانه‌ای که دال بر پیوندهای شخصی او باشد، غلبه کرد...

                                                          
گزارش تخلف
بعدی